See faasi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "fas"
},
"expansion": "Swedish fas",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la-new",
"3": "phasis"
},
"expansion": "New Latin phasis",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "grc",
"3": "φάσις"
},
"expansion": "Ancient Greek φάσις (phásis)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Swedish fas, from New Latin phasis, from Ancient Greek φάσις (phásis).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "faasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faaseiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faasitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faasini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faaseikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faasittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faasisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faaseiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faasittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faasimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faaseiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faasittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faasinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faaseiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faasittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faasinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faaseissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faaseistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faaseillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faaseiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faaseillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faaseinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faasiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faaseikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faaseiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faasittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faaseittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "faaseinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "faasi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "faasi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "faas",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Chemistry",
"orig": "fi:Chemistry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Physics",
"orig": "fi:Physics",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "faasiavaruus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "faasidiagrammi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "faasimuutos"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "faasiraja"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "faasisääntö"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "faasitaso"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kaasufaasi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kaasufaasipinnoitus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "rasvafaasi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "sisäfaasi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "ulkofaasi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vesifaasi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "öljyfaasi"
}
],
"glosses": [
"phase (phase of matter)"
],
"id": "en-faasi-fi-noun-IUm3DK44",
"links": [
[
"physics",
"physics"
],
[
"chemistry",
"chemistry"
],
[
"phase",
"phase"
]
],
"raw_glosses": [
"(physics, chemistry) phase (phase of matter)"
],
"synonyms": [
{
"word": "olomuotoalue"
}
],
"topics": [
"chemistry",
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"physics"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑːsi/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝ːs̠i]"
},
{
"rhymes": "-ɑːsi"
}
],
"word": "faasi"
}
{
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "faasiavaruus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "faasidiagrammi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "faasimuutos"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "faasiraja"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "faasisääntö"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "faasitaso"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kaasufaasi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kaasufaasipinnoitus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "rasvafaasi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "sisäfaasi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "ulkofaasi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vesifaasi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "öljyfaasi"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "fas"
},
"expansion": "Swedish fas",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la-new",
"3": "phasis"
},
"expansion": "New Latin phasis",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "grc",
"3": "φάσις"
},
"expansion": "Ancient Greek φάσις (phásis)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Swedish fas, from New Latin phasis, from Ancient Greek φάσις (phásis).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "faasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faaseiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faasitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faasini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faaseikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faasittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faasisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faaseiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faasittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faasimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faaseiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faasittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faasinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faaseiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faasittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faasinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faaseissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faaseistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faaseillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faaseiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faasillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faaseillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faasinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faaseinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faasikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faasiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faaseikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faaseiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faasittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faasittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faaseittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faaseineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "faaseinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "faasi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "faasi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "faas",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms borrowed from Swedish",
"Finnish terms derived from Ancient Greek",
"Finnish terms derived from New Latin",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑːsi",
"Rhymes:Finnish/ɑːsi/2 syllables",
"fi:Chemistry",
"fi:Physics"
],
"glosses": [
"phase (phase of matter)"
],
"links": [
[
"physics",
"physics"
],
[
"chemistry",
"chemistry"
],
[
"phase",
"phase"
]
],
"raw_glosses": [
"(physics, chemistry) phase (phase of matter)"
],
"synonyms": [
{
"word": "olomuotoalue"
}
],
"topics": [
"chemistry",
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"physics"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑːsi/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝ːs̠i]"
},
{
"rhymes": "-ɑːsi"
}
],
"word": "faasi"
}
Download raw JSONL data for faasi meaning in All languages combined (20.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.